LHT2W271MELB35
Nichicon
Product No:
LHT2W271MELB35
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
User Guide
Mfr Nichicon
Series LHT
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 270 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 1.476" (37.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.27 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.8161 A @ 50 kHz