LKG1C472MESBCK
Nichicon
Product No:
LKG1C472MESBCK
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 16V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 4700 µF
Applications Audio
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Last Time Buy
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.7 A @ 120 Hz