LKG1E333MESCAK
Nichicon
Product No:
LKG1E333MESCAK
Description:
CAP ALUM 33000UF 20% 25V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 33000 µF
Applications Audio
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Last Time Buy
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 1.850" (47.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 4.85 A @ 120 Hz