
Nichicon
Product No:
LKG1J152MESACK
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 63V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.8045
5.8045
10
5.2269
52.269
50
4.53036
226.518
100
3.94953
394.953
500
3.252534
1626.267
1000
3.020212
3020.212
2500
2.962128
7405.32
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LKG |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1500 µF |
| Applications | Audio |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Last Time Buy |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.457" (37.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.65 A @ 120 Hz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |