LKG1J332MESBBK
Nichicon
Product No:
LKG1J332MESBBK
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 63V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 3300 µF
Applications Audio
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Last Time Buy
Voltage - Rated 63 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 1.575" (40.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 3.2 A @ 120 Hz