
Nichicon
Product No:
LKG1K152MESBBK
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 80V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.358
5.358
10
4.82125
48.2125
50
4.17886
208.943
100
3.64306
364.306
500
3.000176
1500.088
1000
2.785884
2785.884
2500
2.732304
6830.76
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LKG |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1500 µF |
| Applications | Audio |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Last Time Buy |
| Voltage - Rated | 80 V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 1.181" Dia (30.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.181" (30.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.65 A @ 120 Hz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |