
Nichicon
Product No:
LKG1V682MESBBK
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 35V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.1775
5.1775
10
4.6607
46.607
50
4.03921
201.9605
100
3.52127
352.127
500
2.899894
1449.947
1000
2.692756
2692.756
2500
2.640972
6602.43
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LKG |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 6800 µF |
| Applications | Audio |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Last Time Buy |
| Voltage - Rated | 35 V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 1.181" Dia (30.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.378" (35.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 3.3 A @ 120 Hz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |