LKG2A153MKZ
Nichicon
Product No:
LKG2A153MKZ
Description:
CAP ALUM 15000UF 20% 100V RADIAL
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 15000 µF
Applications Audio
Lead Spacing 0.984" (25.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Solder Lug
Product Status Last Time Buy
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.480" Dia (63.00mm)
Height - Seated (Max) 3.268" (83.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 8.7 A @ 120 Hz