LKG2A681MESYAK
Nichicon
Product No:
LKG2A681MESYAK
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 100V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 680 µF
Applications Audio
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Last Time Buy
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.7 A @ 120 Hz