
Nichicon
Product No:
LKS1E103MESC
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 25V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.9685
4.9685
10
4.46785
44.6785
50
3.8722
193.61
100
3.37573
337.573
500
2.780023
1390.0115
1000
2.581454
2581.454
2500
2.531807
6329.5175
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LKS |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 10000 µF |
| Applications | Audio |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Last Time Buy |
| Voltage - Rated | 25 V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 1.378" Dia (35.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.866" (22.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.45 A @ 120 Hz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |