LKS1E472MESY
Nichicon
Product No:
LKS1E472MESY
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 25V SNAP
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 27
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Nichicon
Series LKS
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 4700 µF
Applications Audio
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Last Time Buy
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.5 A @ 120 Hz