LKS1K682MESC
Nichicon
Product No:
LKS1K682MESC
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 80V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 6800 µF
Applications Audio
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Last Time Buy
Voltage - Rated 80 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 1.575" (40.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 4.25 A @ 120 Hz