LKS2A102MESZ
Nichicon
Product No:
LKS2A102MESZ
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 100V SNAP
User Guide
Mfr Nichicon
Series LKS
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1000 µF
Applications Audio
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Last Time Buy
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.95 A @ 120 Hz