LKSA2123MESC
Nichicon
Product No:
LKSA2123MESC
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 12000UF 20% 42V SNAP
User Guide
Mfr Nichicon
Series LKS
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 12000 µF
Applications Audio
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Last Time Buy
Voltage - Rated 42 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 3.8 A @ 120 Hz