LKSA2153MESC
Nichicon
Product No:
LKSA2153MESC
Description:
CAP ALUM 15000UF 20% 42V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 15000 µF
Applications Audio
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Last Time Buy
Voltage - Rated 42 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 4.15 A @ 120 Hz