LKSA2183MESC
Nichicon
Product No:
LKSA2183MESC
Description:
CAP ALUM 18000UF 20% 42V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 18000 µF
Applications Audio
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Last Time Buy
Voltage - Rated 42 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 1.850" (47.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 4.5 A @ 120 Hz