LKSA2682MESA
Nichicon
Product No:
LKSA2682MESA
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 42V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 6800 µF
Applications Audio
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Last Time Buy
Voltage - Rated 42 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.9 A @ 120 Hz