LKX2D471MESA30
Nichicon
Product No:
LKX2D471MESA30
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 470 µF
Applications Audio
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 200 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.48 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.22 A @ 50 kHz