LKX2E102MESC40
Nichicon
Product No:
LKX2E102MESC40
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP
User Guide
Mfr Nichicon
Series LKX
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1000 µF
Applications Audio
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 250 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C