LKX2E221MESZ25
Nichicon
Product No:
LKX2E221MESZ25
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 250V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 220 µF
Applications Audio
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 250 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.5 A @ 50 kHz