LKX2G331MESB40
Nichicon
Product No:
LKX2G331MESB40
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 330 µF
Applications Audio
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.44 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.0592 A @ 50 kHz