LKX2W471MESC45
Nichicon
Product No:
LKX2W471MESC45
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 132
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Nichicon
Series LKX
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 470 µF
Applications Audio
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 1.850" (47.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.78 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.5454 A @ 50 kHz