LKX2W560MESY25
Nichicon
Product No:
LKX2W560MESY25
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 56UF 20% 450V SNAP
User Guide
Mfr Nichicon
Series LKX
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 56 µF
Applications Audio
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 440 mA @ 120 Hz