LLG2C821MELZ35
Nichicon
Product No:
LLG2C821MELZ35
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 160V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 820 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 160 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.75 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.125 A @ 50 kHz