
Nichicon
Product No:
LLG2D152MELA50
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
7.0015
7.0015
10
6.3042
63.042
50
5.46402
273.201
100
4.76349
476.349
500
3.922873
1961.4365
1000
3.64267
3642.67
2500
3.572627
8931.5675
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LLG |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1500 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 200 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 2.047" (52.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 3.29 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 4.935 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |