LLG2D222MELB50
Nichicon
Product No:
LLG2D222MELB50
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP
User Guide
Mfr Nichicon
Series LLG
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 2200 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 200 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 4.18 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 6.27 A @ 50 kHz