
Nichicon
Product No:
LLS1C123MELA
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 12000UF 20% 16V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.5245
3.5245
10
2.8481
28.481
50
2.48539
124.2695
100
2.174645
217.4645
500
1.656876
828.438
1000
1.449766
1449.766
2500
1.397992
3494.98
5000
1.346216
6731.08
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LLS |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 12000 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 16 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 3.01 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.4615 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |