
Nichicon
Product No:
LLS1C123MELZ
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 12000UF 20% 16V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.42
3.42
10
2.7683
27.683
50
2.41585
120.7925
100
2.11375
211.375
500
1.610516
805.258
1000
1.409192
1409.192
2500
1.358861
3397.1525
5000
1.30854
6542.7
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LLS |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 12000 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 16 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.866" Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.260" (32.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 3.13 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.5995 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |