LLS1C183MELB
Nichicon
Product No:
LLS1C183MELB
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 18000UF 20% 16V SNAP
User Guide
Mfr Nichicon
Series LLS
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 18000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 3.88 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.577 A @ 50 kHz