LLS1C333MELB
Nichicon
Product No:
LLS1C333MELB
Description:
CAP ALUM 33000UF 20% 16V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 33000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 5.6 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 6.44 A @ 50 kHz