LLS1C473MELB
Nichicon
Product No:
LLS1C473MELB
Description:
CAP ALUM 47000UF 20% 16V SNAP
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 252
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 47000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 6.93 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 7.9695 A @ 50 kHz