
Nichicon
Product No:
LLS1E123MELB
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 12000UF 20% 25V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.807
4.807
10
3.87505
38.7505
50
3.33222
166.611
100
3.022235
302.2235
500
2.247282
1123.641
1000
2.092299
2092.299
2500
2.014808
5037.02
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LLS |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 12000 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 25 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 1.181" Dia (30.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 3.8 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 4.37 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |