
Nichicon
Product No:
LLS1E153MELA
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 15000UF 20% 25V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.712
4.712
10
3.80095
38.0095
50
3.26838
163.419
100
2.96438
296.438
500
2.204304
1102.152
1000
2.052285
2052.285
2500
1.976276
4940.69
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LLS |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 15000 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 25 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.654" (42.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 4.1 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 4.715 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |