
Nichicon
Product No:
LLS1E822MELA
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 8200UF 20% 25V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.553
3.553
10
2.8766
28.766
50
2.51009
125.5045
100
2.1964
219.64
500
1.673444
836.722
1000
1.464273
1464.273
2500
1.411976
3529.94
5000
1.359678
6798.39
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LLS |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 8200 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 25 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.78 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.197 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |