
Nichicon
Product No:
LLS1H123MELB
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 12000UF 20% 50V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.08
6.08
10
5.4758
54.758
50
4.74601
237.3005
100
4.13763
413.763
500
3.407422
1703.711
1000
3.164042
3164.042
2500
3.103194
7757.985
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LLS |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 12000 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 1.181" Dia (30.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 2.047" (52.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 5.72 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 6.578 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |