
Nichicon
Product No:
LLS1H332MELA
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 50V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.5815
3.5815
10
2.8975
28.975
50
2.5289
126.445
100
2.212835
221.2835
500
1.685965
842.9825
1000
1.475226
1475.226
2500
1.42254
3556.35
5000
1.369852
6849.26
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LLS |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 3300 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.38 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.737 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |