
Nichicon
Product No:
LLS1H562MELZ
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 5600UF 20% 50V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.522
4.522
10
3.6461
36.461
50
3.13595
156.7975
100
2.844205
284.4205
500
2.114928
1057.464
1000
1.969074
1969.074
2500
1.896143
4740.3575
5000
1.859682
9298.41
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LLS |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 5600 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.866" Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.850" (47.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 3.43 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.9445 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |