
Nichicon
Product No:
LLS1J332MELZ
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 63V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.7525
3.7525
10
3.0248
30.248
50
2.60129
130.0645
100
2.35923
235.923
500
1.754327
877.1635
1000
1.633344
1633.344
2500
1.572848
3932.12
5000
1.5426
7713
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LLS |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 3300 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.866" Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.457" (37.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.72 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.128 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |