
Nichicon
Product No:
LLS1J682MELB
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 63V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.282
5.282
10
4.75475
47.5475
50
4.12072
206.036
100
3.592425
359.2425
500
2.958471
1479.2355
1000
2.747153
2747.153
2500
2.694324
6735.81
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LLS |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 6800 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 1.181" Dia (30.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.654" (42.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 4.55 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 5.2325 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |