
Nichicon
Product No:
LLS1K472MELA
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 80V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.453
5.453
10
4.90675
49.0675
50
4.25239
212.6195
100
3.70728
370.728
500
3.053053
1526.5265
1000
2.834971
2834.971
2500
2.78045
6951.125
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LLS |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 4700 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 80 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 2.047" (52.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 4.28 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 4.922 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |