LLS2A222MELZ
Nichicon
Product No:
LLS2A222MELZ
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 100V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 2200 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 1.850" (47.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 3.15 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.6225 A @ 50 kHz