LLS2A392MELB
Nichicon
Product No:
LLS2A392MELB
Description:
CAP ALUM 3900UF 20% 100V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 3900 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 1.850" (47.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 4.67 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 5.3705 A @ 50 kHz