LLS2A472MELB
Nichicon
Product No:
LLS2A472MELB
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 100V SNAP
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 5800
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 4700 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 5.26 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 6.049 A @ 50 kHz