LLS2A562MELC
Nichicon
Product No:
LLS2A562MELC
Description:
CAP ALUM 5600UF 20% 100V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 5600 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 1.850" (47.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 5.88 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 6.762 A @ 50 kHz