LLS2C102MELZ
Nichicon
Product No:
LLS2C102MELZ
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 160V SNAP
User Guide
Mfr Nichicon
Series LLS
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 160 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 1.772" (45.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 3.02 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.53 A @ 50 kHz