LLS2C821MELA
Nichicon
Product No:
LLS2C821MELA
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 160V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 820 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 160 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max) 1.181" (30.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.65 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.975 A @ 50 kHz