
Nichicon
Product No:
LLS2D102MELB
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.503
4.503
10
4.0546
40.546
50
3.51367
175.6835
100
3.063275
306.3275
500
2.522668
1261.334
1000
2.342472
2342.472
2500
2.297423
5743.5575
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LLS |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1000 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 200 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 1.181" Dia (30.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.378" (35.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 3.15 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 4.725 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |