
Nichicon
Product No:
LLS2D152MELB
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.593
6.593
10
5.8596
58.596
50
5.12734
256.367
100
4.68787
468.787
500
4.028627
2014.3135
1000
3.735647
3735.647
2500
3.662392
9155.98
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LLS |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1500 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 200 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 1.181" Dia (30.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.772" (45.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 4.13 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 6.195 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |