
Nichicon
Product No:
LLS2D221MELY
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 200V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.983
2.983
10
2.4111
24.111
50
2.10406
105.203
100
1.8411
184.11
500
1.402732
701.366
1000
1.227381
1227.381
2500
1.183548
2958.87
5000
1.139715
5698.575
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LLS |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 220 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 200 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.787" Dia (20.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.984" (25.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.19 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.785 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |