
Nichicon
Product No:
LLS2D391MELZ
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 200V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.8
3.8
10
3.0761
30.761
50
2.68451
134.2255
100
2.349065
234.9065
500
1.789743
894.8715
1000
1.566018
1566.018
2500
1.510092
3775.23
5000
1.454156
7270.78
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LLS |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 390 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 200 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.866" Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.181" (30.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.73 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.595 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |